Marcin: 604 997 081 Mateusz: 600 212 319

2022-04-17

Przyczyny bólów kręgosłupa

Jeżeli przeciążamy nasz kręgosłup (a robimy to właściwie codziennie, gdy chodzimy i siedzimy zgarbieni lub śpimy z podkurczonymi nogami lub na plecach), możemy doprowadzić do uszkodzenia dysków. Następstwem ciągłych zgięć jest pękanie pierścienia włóknistego, a to objawia się bólem odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

Kiedy krążek międzykręgowy przemieści się, może zacząć uciskać nerwy rdzeniowe. Ból promieniuje wtedy wzdłuż ich przebiegu: do pośladka i nogi- mówimy wtedy o tak zwanej rwie kulszowej lub w odcinku szyjnym promieniue do barku i ręki- rwa barkowa.

Niestety, bywa, że dyski wysuwają się na zewnątrz (dyskopatia), a nawet pękają i wylewają się na kręgi. Może to mieć poważne konsekwencje neurologiczne, jak porażenia czy paraliż.

Nie tylko ciężka praca fizyczna powodować może dolegliwości. Na bóle kręgosłupa uskarżają się także urzędnicy czy nauczyciele, bo zwiotczałe mięśnie sprzyjają utracie elastyczności kręgosłupa. Nawet jedną trzecią życia spędzamy siedząc w pracy w tej samej pozycji, z pochyloną głową. Efekt? Bóle barków, drętwienie rąk, migreny i zawroty głowy. Codziennie nawykowo przybieramy złą postawę, co po latach prowadzi do zmian w kręgosłupie.

Źle na kręgosłup wpływa też nieodpowiednia dieta. Nasze kości potrzebują wapnia, który tracimy codziennie w procesie metabolizmu. Powinniśmy więc pamiętać, by dostarczać go organizmowi w pożywieniu. Inaczej nasze kości będą słabe i wzrośnie ryzyko osteoporozy. Nadwaga to kolejna przyczyna bólu kręgosłupa. Tłuszcz nagromadzony w okolicy brzucha obciąża odcinek lędźwiowy. Ściera się chrząstka na stawach kręgosłupa, wynikiem może być choroba zwyrodnieniowa.

Pamiętajmy, że gdy siedzimy, mięśnie naciskają na kręgosłup z siłą dwa razy większą niż nasza waga. Warto więc zadbać, by była ona odpowiednia.

No i wreszcie stres. Żyjemy nerwowo, napinamy mięśnie, co powoduje zaciskanie naczyń krwionośnych, ból się nasila. Warto więc poszukać najlepszej dla siebie metody relaksacyjnej – dla jednych będzie to joga, dla innych spacer czy sport.

Ból pleców może być też sygnałem poważnych chorób, takich jak nowotwory, osteoporoza czy choroby narządów wewnętrznych. By to wykluczyć, konieczna jest konsultacja lekarska.

Kiedy boli, lubimy sięgać po środki farmakologiczne.  Pamiętajmy jednak, że maści czy tabletki przynoszą skutek doraźny, długotrwałe efekty osiągniemy tylko codziennie dbając o prawidłową postawę i odpoczynek dla naszego kręgosłupa.

Powrót